Büyük Poşet

Değirmen taşı. Hayatınızda bu kelimeye yer varsa bir şeyler yolunda değil demektir. Yine de o gün aklımda bunlar yoktu. Abim kız arkadaşıyla telefonda konuşurken çeşitli fantastik müzikler açarak taciz ettim. Sonuç olarak abimin sevgilisinin arkadaşlarından biriyle görüşecektim. Gece olmuyor vakit geçmiyordu. Gece saat bir gibi bir mail geldi. Facebook üzerinden konuşmaya başladık.

Muhabbet biraz ilerlediğinde potansiyel sevgili adayım benden telefon numaramı istedi. Ne yazık ki telefon kullanmıyordum. Aslında vardı evde bir Nokia 1100 ama ekranı kırık olduğu için telefon numaramı vermek istemedim. Şimdi mesaj gelsin. Sen sim kartı başka telefona takıp ortamda gıcık olunan adam ol. Gerek yoktu böyle şeylere. Düşündüm, bir kere olsa bir şey değil, nereden baksan beş bin mesaj hakkı vardır bunun dedim. Sonra tekrar profil resimlerine baktım; nereden baksan on bin mesaj hakkı vardır bunun dedim. Beş dakikada bir sim kart değiştirmek akıl işi değildi. Zaten yeni telefon alacak param da yoktu. “Kpss’ye hazırlanıyorum o yüzden telefon kullanmıyorum” diyerek manevra yaptım. Telefon kullanmamanın ekmeğini yiyeyim dedim birazda.

Aslına bakarsanız işe yaradı da. Hızla ilerledi konuşma ve karşımdaki kız “Yarın buluşalım mı?” dedi. İlk başta sevindim ama sonra kızın merkezde olduğunu ve paramın olmadığını hatırlayınca canım sıkıldı. Konuşma penceresini kapattım. Bir takım düşünceler işte hayatla ilgili. Gelemeyeceğimi uygun bir dille anlattım. Telefonum yoktu ve buluşmaya razı değildim. Muhabbet daha fazla ilerlemedi.

Ondan sonra da konuşmadık zaten. Olanları düşündüm. Canım sıkıldı. Gece olmuş iki. Uyku tutmadı, iki bira alayım dedim param yoktu. Yaşama hakkı istiyoruz o.ç ları dedim kime sitem ettiğimi bilmeden. Gözüm doldu. Yorulduğumu hissettim, uyumuşum. Bir sesle irkildim. Babam bana çağırıyordu. Gecenin dördü. Kalkta şu taşı oturtalım dedi. Kalktım gece dörtte babamla değirmen taşına el attım. O gece bir karar aldım. Yarın çalışmaya gidecektim mutlaka bir yere.

Ertesi gün hazırlıklarımı yaptım. Çokta fazla hazırlanamadım nedeni bir valizimin olmayışıydı. Bir zaman sonra eve dönmeye karar verdim. Biraz çalışmış, biraz da kafam dağılmıştı. Otobüste de güzel bir kız vardı, bakışıyorduk. Muavinden kek almamak olsun, “kola mı fanta mı diye” sorulan soruya “su alabilir miyim?” cevabını vermek olsun, otobüste sınırlarımı  zorluyordum kızı etkilemek için. Kız da gözlerini çekmeyince ben inince kızla konuşmaya karar verdim. Otobüs son durağa yaklaştı.

Planım hazırdı. Ekranı kırık 1100’ı elimin içine saklayacak, kızdan numarasını isteyecek ve numarayı aklımda tutup arkamı dönerek, kıza telefonumu göstermeden numarasını kaydedecektim. Otobüs durdu.  İndim ve kıza doğru yürüdüm. Bana bakıyordu. Uzaktan gülümsedim. O da güldü. Merhaba dedim. O sırada muavin “Poşet kimin” diye bağırdı. Benim olduğunu biliyordu. Çağrıyı önemsemeden konuşmaya devam edecektim ki “Büyük poşet, büyük poşet diye” bana doğru bağırdı. Bir anlık heyecana kapıldım ve benim hain 1100 avucumdan kayıp yere düştü. Ve evrenin dağılma özelliğinin bir sonucu olsa gerek batarya bir yere, arka kapak bir yere gitti. Kıza baktım ve güldüm. Sonra bataryayı aldım yerden. Arka kapağı ararken kızın uzaklaştığını gördüm.

Bir otobüse baktım, ekranı kırık ve arka kapağı eksik 1100’a baktım. Kızın gidişini izlerken duygulanmak istedim sanırım biraz. Giderken izlemek istedim. Muavin yanımda belirdi. Elinde benim ; siyah büyük poşet vardı. Hava yağmurluydu. Elimde poşet arka kapak aradım biraz. Kapaktan vazgeçip evime doğru yürüdüm siyah büyük poşetle yağmur altında. Bende bir yarımlık, telefonda bir yarımlık. Hayat ne tuhaf. Büyük siyah poşetler, arka kapaklar, değirmen taşları falan. Ne zaman bunlardan birini görsem sen aklıma geliyorsun. Siktir et otobüsteki güzel kızı da abimin manevi baldızını da. Elimde büyük siyah bir poşetle yanına gelsem, sarılır mısın yine de bana?

“Büyük Poşet” için bir yorum

  1. Bugüne kadarkilerin en güzeliydi. Çokca güldüm, sonra da duygulanmayı ihmal etmedim. Sen de sokak beyefendilerinden birisin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir