Kutup Yıldızı

 

Gülüşün canımı yaktı dedim. İlk defa olmadı, geçer der gibi tekrar güldü. Dudak kıvrımlarını ezberleyecek kadar tanıma (!) diye not aldım bir geceye. Gerekirse kendine bir tanrı bul,  gözlerinde intihar et.  Gülüşüne dokunma!

 Bir çocuğun haklı yere ağlamasına dayanamıyorum diye konuşurken konu insanlığımıza geldi. Termometreler 21 dereceyi gösteriyordu, cehennemi hatırlattı kalp atışları.   Bizim ayaklar yere basmıyor, huy galiba.

   Yanındayken, insan ölemeyecek kadar ateist oluyor. 

     Bana  kimse çiçek almadı, o hiç çiçek koklamamış. Ben burnumun ucunu göremem, o bakmaz. Sanki birbirimizi tamamlıyoruz. Davranmasını bilmiyoruz ama. 

    Herhangi bir şairinkine benzer diye şiir yazmadığımdan bahsettim, birkaç şiir okuttu. İlk mısrasından karambole yuvarlandım. Geleyim mi, canın acıdı mı dedi , sonradan hissediyorum ben. Çok sonradan. Savaş bitmiş, üç beş yangının dumanı tüterken iki oyuncak bebeğin saçlarında.  O zaman dank ediyor yokluğun. 

    Daha fazla da olmadığın oldu, yetişemediğim de oldu, geri döndüğüm, hiç başlamadığım da…

      

İki cilt boyunca yataktan kalkmayan bir roman kahramanından bahsetti. Piyasayı harcayacak kadar iyi yazıp bir kitabı olmayan yazarlardan konu açtım. Kimse hak ettiğini yaşamıyordu. Dünya vazgeçmeyenler için. Pek bana göre değil.

Sen daha önce kendini hiç, yüksek bir yerden düşer gibi hissettin mi? Rüyanda da olur hani? Bir boşluğa düşersin.

Uyanınca da o boşluk olursun.

Çok uğraştığım, yetiştirmeye çalışıp iki gün geç tamamladığım için kimseye okutmadığım, anlatmadığım bir hikaye var. Ben bir iş için acele edersem, o iş olmaz dedim. Zamana bırakmak benim için tercih değil o yüzden, zorundalık.

O baktı, ben hiç görmemiş olmayı diledim. Venüsün huysuzluğu üzerinde olacak, ay benim bilmem kaçıncı haneme girmiş olacak ya da, iyi şeyler yaşayamadık.

Bence Güneş’in suçu yok, Kutup Yıldızı’nın da…

Ben Kuzey’e gitmek istemedim.

“Kutup Yıldızı” için bir yorum

 1. Seni gidi çarpıcı cümle cambazı, çarpık paragraf uzmanı, arafta kalmış tüm manalara kucak açan merhamet tanrıçası.. :p Sinirlerim bozuldu gene.. Nerden geldiyse aklıma bi bakam birbölüikiye ne yazmış bu başka dünyaların dişi şeytanı.. :-@

  Aklından geçenleri bir gün içinde ya da bir gecede tamamlamadığın müddetçe, yazdıklarını her okuduğumda yine böyle düşüncelere kapılacak, kendimi bitap düşmüş halde kinayelerinin sonunda bulacağım kanaat getirdim…

  Gereği düşünüldü;

  Eklenmiş her bloğun her paragrafı ayrı günde okunacak ve okunduğu gün yorumlanacak. Böylece her şahsına münhasır paragraf yeterli ilgiyi görmüş ve birbirlerinin manalarına zarar veremediklerinden “güzel” olarak sıfatlandırılacaklardır.

  Ben bugün, bu akşam bu cümlede kaldım;

  “Daha fazla da olmadığın oldu, yetişemediğim de oldu, geri döndüğüm, hiç başlamadığım da…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir